Hoeveel watt moet je voeding hebben?
Voor een gamingpc met een RTX 5060 tot 5070 of een RX 9060 XT tot 9070 volstaat een degelijke 650 W. Een RTX 5070 Ti of RX 9070 XT vraagt 750 W, een RTX 5080 850 W en een RTX 5090 1000 W, of 1200 W met een Intel Core Ultra 9. Reken zelf: board power van de GPU + vermogen van de CPU + 75 W, en blijf onder 70% van wat op de voeding staat.
- GPU + CPU + 75 WTel de board power van je videokaart, het vermogen van je CPU en zo’n 75 W voor de rest op. Blijf onder 70% van je voeding.
- De fabrikant is de ondergrensNVIDIA en AMD geven per kaart een minimumvoeding. Onze rekensom gaat daar alleen boven, nooit onder.
- Intel K-CPU’s tellen zwaarEen Core Ultra 9 285K mag tot 250 W trekken. Met een RTX 5080 duwt dat je van 850 naar 1000 W.
- Platinum spaart €3 per jaarTegenover Gold, bij drie uur gamen per dag en €0,28 per kWh. Koop het voor de stilte, niet voor de rekening.
Rekentabel: wat trekt jouw combinatie?
Het korte antwoord hangt vooral aan je videokaart. In de tabel staat per kaart de officiële board power en de minimumvoeding die NVIDIA of AMD opgeeft. Daarnaast onze eigen rekensom: GPU plus een typische processor plus 75 W voor moederbord, geheugen, SSD en ventilatoren. Ons advies is de kleinste gangbare voeding waarbij die belasting onder 70% blijft, en nooit minder dan wat de GPU-fabrikant vraagt.
| GPU (board power) | Fabrikant vraagt | CPU in de som | Belasting | Ons advies |
|---|---|---|---|---|
| RTX 5060 (145 W) | 550 W | Ryzen 5 9600X (65 W) | 285 W | 550 W |
| RX 9060 XT (160 W) | 450 W | Ryzen 5 9600X (65 W) | 300 W | 450–550 W |
| RTX 5060 Ti (180 W) | 600 W | Ryzen 5 9600X (65 W) | 320 W | 650 W |
| RX 9070 (220 W) | 650 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 415 W | 650 W |
| RTX 5070 (250 W) | 650 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 445 W | 650 W |
| RTX 5070 Ti (300 W) | 750 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 495 W | 750 W |
| RX 9070 XT (304 W) | 750 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 499 W | 750 W |
| RTX 5080 (360 W) | 850 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 555 W | 850 W |
| RTX 5080 (360 W) | 850 W | Core Ultra 9 285K (250 W) | 685 W | 1000 W |
| RTX 5090 (575 W) | 1000 W | Ryzen 7 9800X3D (120 W) | 770 W | 1000–1200 W |
| RTX 5090 (575 W) | 1000 W | Core Ultra 9 285K (250 W) | 900 W | 1200–1300 W |
Bronnen voor de GPU-cijfers: NVIDIA-specpagina’s van de RTX 5060-familie, de RTX 5070-familie, de RTX 5080 en de RTX 5090, en AMD voor de RX 9060 XT, RX 9070 en RX 9070 XT. CPU-waarden: de TDP van de Ryzen 7 9800X3D (120 W) en Ryzen 5 9600X (65 W), en de Maximum Turbo Power van de Core Ultra 9 285K (250 W). De 75 W voor de rest is onze eigen, ruime schatting.
Twee dingen vallen op. De marges van NVIDIA en AMD zijn ruim genoeg voor een gewone gamingpc: bij een Ryzen komt onze som nooit boven hun advies uit. Het wordt pas krap met een Intel K-processor die zijn volle turbo mag trekken. Die ene CPU verschuift een RTX 5080-build van 850 naar 1000 W.
In onze uitgewerkte builds is de voeding al op de rest afgestemd.
Zelf rekenen in drie stappen
Staat jouw combinatie niet in de tabel, dan reken je het zelf uit in een minuut. Je hebt twee getallen nodig: de board power van je videokaart en het maximale vermogen van je processor. Beide staan op de specpagina van de fabrikant. Let op: NVIDIA noemt het "Total Graphics Power", AMD "Typical Board Power", en versies met een fabrieksoverklok van ASUS, MSI en co liggen vaak hoger dan de referentiewaarde. Controleer dus de pagina van jouw exacte model.
- GPU: neem de board power van jouw kaart, bijvoorbeeld 300 W voor een RTX 5070 Ti.
- CPU: bij AMD de TDP (120 W voor een 9800X3D). Bij Intel de Maximum Turbo Power, niet de Processor Base Power: 250 W voor een Core Ultra 9 285K in plaats van 125 W.
- Rest: tel 75 W op voor moederbord, RAM, SSD’s, ventilatoren en RGB. Heb je een custom loop of veel harde schijven, neem 100 W.
Deel het totaal door 0,7 en rond af naar de volgende gangbare voeding. Voorbeeld: RTX 5070 Ti + Ryzen 7 9800X3D + 75 W = 495 W. Gedeeld door 0,7 is dat 707 W, dus een voeding van 750 W. Dat is toevallig exact wat NVIDIA vraagt. Komt jouw som lager uit dan het advies van de GPU-fabrikant, volg dan de fabrikant.
Waarom 70%? Het is geen norm maar onze vuistregel. Onder die grens draait de ventilator van een goede voeding rustig, zit je in het zuinigste deel van de efficiëntiecurve (rond 50% belasting) en heb je ruimte voor een zwaardere GPU later. Wat een processor echt verbruikt, lees je in wat is TDP.
Stroompieken: waarom je geen 2× marge nodig hebt
Moderne videokaarten trekken heel kort, in de orde van milliseconden en minder, veel meer dan hun board power. Die pieken zijn de reden dat oudere voedingen soms uitvallen met een krachtige GPU. De ATX 3.0- en 3.1-norm van Intel vangt dat op: een ATX 3.x-voeding moet volgens Seasonic pieken tot 200% van haar nominale vermogen gedurende 100 microseconden kunnen leveren. Een 850 W-voeding moet dus even 1700 W aankunnen zonder uit te schakelen.
Hier wijken we af van een veelgehoord advies. Guru3D raadt aan om het piekverbruik tijdens gamen te verdubbelen. Dat is een veilige regel, maar met een ATX 3.x-voeding koop je dan een stuk capaciteit dubbel: de pieken zitten al in de norm. Met onze 70%-regel hou je genoeg reserve voor de langere pieken en voor veroudering, zonder een 1200 W-blok onder een RTX 5070 te schuiven.
Heb je een oudere ATX 2.x-voeding van goede kwaliteit, dan kan die prima werken. Ze is alleen niet getest op die pieken. Krijg je na een GPU-upgrade willekeurige herstarts tijdens het gamen, dan is een nieuwe ATX 3.1-voeding de logische eerste stap.
ATX 3.1 en de 12V-2x6-kabel
ATX 3.1 is de huidige versie van de norm. Tegenover ATX 3.0 zijn er twee echte verschillen. De minimale hold-up time, hoe lang de voeding blijft leveren na een stroomonderbreking, zakte van 17 naar 12 ms bij volle belasting. En de 16-pins GPU-aansluiting heet voortaan 12V-2x6 in plaats van 12VHPWR: de connector op de kaart kreeg langere stroomcontacten en kortere sense-pinnen, zodat de kaart geen stroom trekt als de stekker niet volledig zit. Volgens Corsair kan die kabel tot 600 W leveren. De kabels zelf zijn volgens Seasonic uitwisselbaar tussen ATX 3.0 en 3.1.
Wat je wil
- ATX 3.1 met een eigen 12V-2x6-kabel voor RTX 50- en recente Radeon-kaarten met een 16-pins aansluiting.
- Een voeding met een Cybenetics-rapport, zodat je efficiëntie en geluid kan nakijken.
- Minstens zeven jaar garantie.
Wat je vermijdt
- Een no-name 1000 W zonder testrapport in plaats van een merkvoeding van 750 W.
- Modulaire kabels van een andere voeding.
- Een 16-pins stekker die niet volledig vastklikt of vlak achter de connector geplooid wordt.
Waarom die stekker nog altijd in het nieuws komt, lees je in ons stuk over smeltende 12V-2x6-connectoren.
Gold of Platinum: wat kost het je in België?
Weinig. Het 80 Plus-label zegt hoeveel procent van de stroom uit het stopcontact bij je onderdelen aankomt; de rest wordt warmte. Voor Europese 230 V-voedingen eist 80 Plus bij 50% belasting minstens 88% (Bronze), 92% (Gold), 94% (Platinum) en 95% (Titanium), volgens de 80 Plus-tabellen. We rekenden uit wat dat verschil kost bij een pc die tijdens het gamen 450 W trekt, aan de gemiddelde Vlaamse all-inprijs van €0,28 per kWh (september 2026).
| Label (230 V, 50% last) | Uit het stopcontact | Per jaar, 3 u/dag | Per jaar, 6 u/dag |
|---|---|---|---|
| Bronze (88%) | 511 W | €156,8 | €313,6 |
| Gold (92%) | 489 W | €150,0 (−€6,8) | €299,9 (−€13,6) |
| Platinum (94%) | 479 W | €146,8 (−€3,2) | €293,6 (−€6,4) |
| Titanium (95%) | 474 W | €145,2 (−€1,6) | €290,5 (−€3,1) |
De verschillen tussen haakjes zijn telkens tegenover de rij erboven. Van Bronze naar Gold spaar je bij een fanatieke gamer zo’n €7 tot €14 per jaar; dat verdient de meerprijs meestal terug. Van Gold naar Platinum is het €3 tot €6 per jaar. Kost Platinum €30 meer, dan duurt het vijf tot tien jaar voor je dat terugziet. Koop Platinum dus voor een stillere, koelere voeding, niet voor je factuur.
Echte voedingen liggen boven die minima, en de verschillen tussen merken zijn klein. Cybenetics meet elke voeding op meer dan 1450 belastingscombinaties en geeft een efficiëntielabel (ETA) en een geluidslabel (LAMBDA). Dat is nuttiger dan 80 Plus, dat maar op een paar punten test. Onze keuzes met hun Cybenetics-scores staan in de koopgids voedingen.
Valkuilen die winkels je niet vertellen
De grootste valkuil is op het getal kopen. Een voeding van 1000 W zonder merk of testrapport is geen betere keuze dan een geteste merkvoeding van 750 W. Het wattage op de doos zegt niets over de beveiligingen, de kwaliteit van de condensatoren of hoe de voeding reageert op pieken. Deze fouten zien we het vaakst:
- Te groot kopen "voor later". Een 1200 W-voeding onder een RTX 5070 werkt, maar je betaalt voor capaciteit die je nooit gebruikt en de voeding draait het grootste deel van de tijd ver onder haar zuinigste punt. Reken met de volgende GPU die je realistisch koopt, niet met een RTX 5090.
- De basiswaarde van een Intel-CPU gebruiken. 125 W lijkt veilig, maar een Core Ultra 9 285K mag standaard tot 250 W trekken.
- Kabels van je oude voeding hergebruiken. Andere pinbezetting, kapotte onderdelen.
- Een oude voeding eindeloos meenemen. Is de garantie verlopen en koop je een GPU van 300 W of meer, dan is een nieuwe voeding goedkope zekerheid.
- Denken dat de voeding bepaalt wat de pc verbruikt. Je pc trekt wat hij nodig heeft. Een 1000 W-voeding onder een 400 W-systeem verbruikt niet 1000 W.
Twijfel je tussen twee formaten, lees dan 650 W of 750 W. Wil je je GPU koeler en zuiniger laten draaien, dan helpt ondervolten vaak meer dan een grotere voeding.
Veelgestelde vragen
Is 650 W genoeg voor een RTX 5070?
Hoeveel watt heb ik nodig voor een RTX 5090?
Wat gebeurt er als mijn voeding te zwak is?
Loont een 80 Plus Platinum-voeding tegenover Gold?
Heb ik een ATX 3.1-voeding nodig voor een RTX 50-kaart?
Mag ik de modulaire kabels van mijn oude voeding hergebruiken?
Zijn online PSU-calculators betrouwbaar?
Hoe lang gaat een voeding mee?
Bronnen
- NVIDIA: RTX 5060-familie, specificaties (145 en 180 W, 550 en 600 W systeemvoeding)
- NVIDIA: RTX 5070-familie, specificaties (250 en 300 W, 650 en 750 W)
- NVIDIA: RTX 5080, specificaties (360 W, 850 W)
- NVIDIA: RTX 5090, specificaties (575 W, 1000 W)
- AMD: RX 9060 XT, RX 9070 en RX 9070 XT (board power en minimumvoeding)
- AMD: Ryzen 7 9800X3D en Ryzen 5 9600X (TDP)
- Intel: Core Ultra 9 285K, specificaties (125 W basis, 250 W turbo)
- Seasonic: verschillen tussen ATX 3.0 en ATX 3.1 (200% gedurende 100 µs, hold-up time)
- Corsair: ATX 3.0 vs ATX 3.1 (12V-2x6, 600 W)
- Guru3D: RTX 5090 review, stroomverbruik en voedingsadvies
- Wikipedia: 80 Plus-efficiëntie-eisen (230 V EU intern)
- Cybenetics: voorbeeldrapport Corsair RM850x Shift (ATX 3.1)
- Selectra: prijs elektriciteit België, september 2026
Actuele psu-deals
Live uit retailer-feeds · geverifieerd tegen adviesprijs
Geen actieve kortingen in deze categorie op dit moment — check morgen opnieuw.